כך תעודדו גם את הילדים לנקות את הבית

אם יש ויכוח אחד שכולנו מאסנו בו, זהו הוויכוח על מטלות הבית. מישהו צריך לטפל בכביסה, הכלים לא ינקו את עצמם ואם לא נדאג לסדר את הניירת בסוף היום כנראה שנמצא את עצמנו מתגוררים בתוך ערימת דפים. אז איך בכל זאת תוכלו לרתום למשימה את בני הבית, כולל את אלה הצעירים יותר?

 

כל אחד והסמכות שלו

בתור התחלה, תנו לכל אחד אחריות משלו. אם הילד יודע שהוא אחראי רק לחדר אחד בבית או למטלה קבועה כמו שטיפת הכלים או טאטוא הרצפות, יהיה לו קל יותר להתמקד במשימה ולעשות אותה בזמן שלו. יכול להיות שבתחילת הדרך תצטרכו להזכיר לכל אחד מה בדיוק המשימה שלו וגם לקבוע לוחות זמנים הגיוניים, אבל אם תעשו את זה בנועם וללא ויכוחים, ותעמדו באופן עקבי במטלות שלכם בלבד, תגלו שהילדים לוקחים אחריות. האחריות הזו חשובה מאוד גם להמשך, ליום שבו ילמדו נהיגה, יתכוננו לקראת מבחן התיאוריה שלהם ויעלו על הכביש לראשונה.

 

עקביות היא שם המשחק

קבעתם כללים, הגדרתם משימות ותכננתם גם דדליין לכל מטלה. נהדר. כעת הגיע הזמן לוודא שכולם עושים את המוטל עליהם בזמן שהוגדר להם, ובעיקר להימנע מלקיחת אחריות מהילד שהתעצל ושכח לשאוב את השטיח. אם תעשו את זה במקומם פעם אחת תסתכנו ביצירת הרגל מגונה, כך שיהיה לו תמיד נוח לשכוח ולהפיל את המשימה הזו עליכם. אם תעבירו בין הילדים את המשימות תשיגו מטרה דומה. בקיצור, אל תיכנעו למניפולציות הללו. הן אמנם לא נעשות בכוונת זדון, אבל אין שום סיבה שתתנו פתח או תיצרו תקדים שיהיה קל לנצל בהמשך.

 

תנו להם להתמודד עם ההשלכות

אם כל אחד אחראי לחדר שלו, אל תרחמו עליהם ותעשו את העבודה במקומם רק משום שאחרת הם כנראה ימשיכו לחיות בבלגן. סביר להניח שמתישהו הבלגן והלכלוך יימאסו גם עליהם, ואם תאפשרו להם להגיע לנקודת הקיצון הזו הם יעשו את השינוי בעצמם. אז נכון, גם אתם רוצים לראות את הבית מסודר, הניחוחות מהחדר המסריח לא תמיד נעימים ואם אתם חייבים שכל דבר יהיה במקום זה יהיה מאתגר למדי, אבל אם תקלו עליהם, תרגילו אותם לזה שבסוף אתם נשברים. להיפך. תנו להם למצמץ ראשונים, בסוף הם יבינו שאם הם לא דואגים לעצמם, שום דבר לא יקרה מעצמו.